اولین دوره آموزش بهوشیاری برای کودکان با نظارت دکتر نیما قربانی برگزار شد

این دوره در ۸ جلسه برگزار شد. قبل از شروع جلسات درمانی جهت بررسی اثربخشی دوره آزمون‌هایی از کودکان گرفته شد. در طی این جلسات به کودکان تمرین‌هایی آموزش داده شد که از طریق آن نسبت به محیط اطراف خود بهشیارتر شوند تا بتوانند در شرایط نگران‌کننده با استرس راحت‌تر کنار بیایند. در طول این جلسات به کودکان تنفس بهشیارانه، توجه بهشیارانه، حرکت بهشیارانه، راه رفتن بهشیارانه، تفکر بهشیارانه، توجه بهشیارانه، دیدن و شنیدن و لمس کردن و خوردن بهشیارانه، نشستن بهشیارانه، اسکن بدنی و انجام فعالیت بهشیارانه آموزش داده شد. در پایان هر جلسه فعالیت‌های انجام شده برای والدین توضیح داده می‌شد و تکالیف مربوط جهت انجام در منزل به آنها داده می‌شد جدول‌هایی در اختیار آنها قرار می‌گرفت که میزان انجام تکالیف روزانه کودک را در آن ثبت می‌نمودند. سپس در ابتدای جلسه بعدی گزارشی در مورد نحوه و میزان انجام تمرینات و در طول هفته از والدین گرفته می‌شد. در پایان دوره مجدداً آزمون‌ها ی ابتدای دوره تکرار شدکه نتایج حاکی از تغییرات مثبت در فرایندهای شناختی کودکان شامل توجه و تمرکز و حافظه‌کاری و عملکردهای اجرایی بود. در آزمون‌های مربوط به توجه (ساخت دنباله الف و ب) میانگین نمرات از ۱۶به ۱۹ افزایش یافت و در آزمون سنجش عملکرد اجرایی (جایگزینی اعداد و نماد و جایگزینی حروف و ارقام) میانگین نمرات از ۳۲به ۳۴ و در آزمون سیالی کلامی از ۱۲به ۱۴.۳ ارتقاء پیدا کرد. همچنین در آزمون‌های مربوط به حافظه‌ی کاری میانگین نمرات از ۴ به ۵.۵ افزایش یافته بود. افزون بر این بر اساس گزارش معلمان و والدین مدت زمان نشستن کودکان جهت انجام تکالیف درسی در مدرسه نسبت به گذشته تقریباً دو برابر شده بود. گزارش مربیان مدرسه که به والدین ارایه نموده بودند حاکی از رضایت معلمان در انجام تکا لیف درسی و توجه بیشتر به فعالیت‌های آموزشی و آرامش بیشتر دانش‌آموزان در کلاس درس بود.

ثـنا نـوری

4 thoughts on “اولین دوره آموزش بهوشیاری برای کودکان با نظارت دکتر نیما قربانی برگزار شد

 1. ناشناس گفته:

  با سلام و احترام, این روش فقط برای کودکان انجام میشود ؟ آیا برای بزرگسالان هم مورد استفاده است؟

 2. سحر هويت دوست گفته:

  خيلى عاليه. اى كاش اين كلاسها تداوم داشته باشن و در دوره هاى مشخص با اطلاع رسانى گسترده بر گزار بشن.

 3. ناشناس گفته:

  تغییرات اندکی مثبت (!) ماندگاری داشته؟ یکی دو سه درجه تغییر گمون نکنم چشمگیر و ماندگار باشه…!! اصولا بچه ها اگر مشکل توجه نداشته باشن که لازم نیست همچین آموزشهایی ببینن..علت تغییر ناچیز در یافته ها هم شاید همین باشه…

 4. ثنا نوری گفته:

  با سلام . اگر دقت کرده باشید میانگین نمرات کودکان گزارش شده است نه نمره ی خام هر آزمودنی!. روش آموزش بهوشیاری یکی از روش هایی است که می تواند به کودکان در فرایند افزایش توجه و تمرکز کمک نماید و به تنهایی همه ی مشکلات کودک را برطرف نمی نماید. و در کنار سایر درمانها با توجه به شدت و ضعف کودک می تواند مفید باشد. شایان ذکر است، این روش علاوه بر جنبه های درمانی برای کودکان عادی هم کاربرد دارد و باعث افزایش عملکرد کودک خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *